Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

ΠΡΩΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Την πρώτη του φετινή νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Ρέντη. Στο γήπεδο της Νίκαιας, παρουσία 50 περίπου θεατών, οι Ρεντιώτες κατέβαλαν την αντίσταση των φιλοξενούμενων και κέρδισαν τη νίκη εναντίον των Λύκων Άργους.
Παρά το ότι είχαν καιρό να αγωνιστούν, έδωσαν τη χαρά στον Πρόεδρο του Συλλόγου Κώστα Τζεβελέκο, να τους δει να κερδίζουν τους αντιπάλους τους οι οποίοι για μια ακόμα φορά, έφτασαν στην πηγή.... αλλά δεν ήπιαν νερό.
Το σκορ άνοιξαν στο δεύτερο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με άγγιγμα που δεν μετατράπηκε.
Στην επόμενη φάση όμως, ο Προμηθέας απάντησε με άγγιγμα επίσης, κάνοντας το 4-4.
Μετά από 3 λεπτά, ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με άγγιγμα και μετατροπή (10-4).
Στη συνέχεια, το παιχνίδι εξισορροπήθηκε. Αυτό δυσκόλεψε τις επιθέσεις των δύο ομάδων.
Δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα ακόμα άγγιγμα μεγαλώνοντας τη διαφορά.
Λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, οι παίκτες με τα μπλε/άσπρα/κόκκινα του Προμηθέα, πέτυχαν το 20-4 με άγγιγμα και μετατροπή.
Το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Όπως στο α' μέρος οι πράσινοι των Λύκων πέτυχαν μόνο ένα άγγιγμα, έτσι στο β' μέρος, οι γηπεδούχοι πέτυχαν επίσης μόνο ένα άγγιγμα.
Τρία λεπτά μετά την επανέναρξη, οι Λύκοι πέτυχαν παλικαρίσιο άγγιγμα διασπώντας την άμυνα (20-8).
Αμέσως μετά όμως, ο έφηβος του Προμηθέα, Βασίλης Ζαρμποζάνης, πέτυχε επίσης άγγιγμα, κάνοντας το 24-8. Αυτό, ήταν το τελευταίο των γηπεδούχων, το οποίο όμως έιχε ήδη κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.
Οι Αργείοι προσπάθησαν την ανατροπή.
Κατάφεραν με δύο διαδοχικά αγγίγματα και μια μετατροπή, να φτάσουν το 24-18, αλλά δεν πρόλαβαν να διεκδικήσουν την ισοφάριση, καθώς το παιχνίδι έληξε.
Αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσοι έπαιξαν.
Ειδικά όμως στην ομάδα που ήρθε από το Άργος και άξιζε το χειροκρότημά μας, αλλά και στον έφηβο σκόρερ του Προμηθέα.